💳 IBAN

Co je IBAN číslo kde ho najít

Co je to IBAN číslo účtu a kde ho najít? A co kalkulačka IBANu? ČSOB, KB, Česká spořitelna, mBank, Air Bank, Raiffeisenbank, UniCredit… Nejde o banku, každý bankovní účet má IBAN zcela originální! Pokud už jste někdy řešili platbu do zahraničí, jistě jste se setkali s termínem IBAN. Co to vlastně je? A jak IBAN funguje?

Co je IBAN

Na rozdíl od BICu (Swiftu) a kódu banky, je IBAN velmi odlišný účet od účtu. Nejde tedy o jednoznačný identifikátor dané banky, ale konkrétního účtu.

IBAN je zkratka čtyřslovného anglického spojení „International Bank Account Number“, tedy mezinárodní forma čísla bankovního účtu. Díky IBANu lze zcela jednoznačně identifikovat účet klienta, banky a země, v níž je účet vedený. IBAN nemá každá země. Je povinný pro převody v rámci členských států Evropské hospodářské unie, Monaka, Švýcarska, Spojených arabských emirátů, Jordánska, Izraele, Kataru a San Marina.

Formát IBANu

Pevně daná struktura IBANu u platebních účtu vedených v České republice:

Příklad IBAN: CZ315030AAAAAABBBBBBBBBB znamená:

Iban kalkulačka

Po zadání předčíslí účtu (6 číslic), čísla účtu (10 číslic) a kódu banky (4 čísla) se Vám zobrazí nejen IBAN, ale také BIC kód.

Kalkulátor IBAN – Česká republika
Informace o účelu, používání, standardech k formátu IBAN jsou uvedeny zde.

Kalkulátor je pro:
 – pro výpočet čísla účtu ve formátu IBAN z čísla účtu v domácím formátu
 – pro otestování správnosti čísla účtu ve formátu IBAN a zobrazení čísla účtu


Předčíslí:
Číslo účtu: Číslo není modulo 11
Kód banky: BIC (SWIFT) kód: 
IBAN:
 
Zadejte 1. a 2. část čísla účtu a kód banky, pak klikněte na tlačítko IBAN

Jaká je struktura IBAN

Každá země si určuje strukturu IBAN sama. Přesto existuje několik pravidel, která platí pro všechny:

IBAN uvidíte často zapsaný s mezerami (vždy za každou čtveřicí znaků) – takto se pro lepší přehlednost uvádí na papíře. V elektronické komunikaci je ovšem v každém případě bez mezer.

Co je IBAN a jak vypadá formát čísla?

Jak zjistit IBAN

Existuje několik možností, jak svůj IBAN zjistit. Nejjednodušším způsobem je dnes zjistit jej prostřednictvím internetového bankovnictví. Sdělí vám ho také na pobočkách vaší banky nebo na zákaznické telefonické lince. Uvedený bývá rovněž ve výpisech z účtu. Další možností je IBAN kalkulačka – funguje spolehlivě, jelikož pravidla pro IBAN jsou přesně stanovena. Vám pak stačí jen (například na stránkách ČNB) zadat číslo vašeho účtu.

Dotazy o IBANu

Co je IBAN, jaký má formát a kde ho najít?

Detailní popis toho, kde lze najít IBAN číslo, jaký formát má IBAN v České republice a především co to IBAN číslo vlastně znamená najdete výše v článku.

Kde najít IBAN kalkulačku (ČSOB, Raiffeisenbank, mBank, UniCredit, Air Bank)?

Do IBAN kalkulačky zadáte předčíslí, číslo účtu a kód banky za lomítkem a dozvíte se, zda máte správný formát IBAN čísla.

Domů » Banky » IBAN
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *