💳 Peníze dorazily omylem na jiný účet

Peníze dorazily omylem na jiný účet Žádost o vrácení platby

Co dělat pokud jste peníze poslali na špatný účet? Pomůže Žádost o vrácení platby? Omylem zaslaná částka (platba) na jiný bankovní účet se může stát každému. Špatně vyplněné číslo bankovního účtu kam své peníze chcete poslat nastane obvykle překlepnutím v čísle účtu.

Jak vyplnit a kde stáhnout Žádost o vrácení neoprávněně přijatých finančních prostředků?

Peníze dorazí zpět

Pokud jde o menší částky a chcete to risknout – můžete prostě vyčkat, zda se Vám částka poslaná na špatný účet vrátí zpět. Mohlo se stát, že majitel účtu má dobré srdce a zašle Vám peníze zpátky. Druhou variantou je fakt, že účet kam jste omylem peníze poslali neexistuje a tím pádem se peníze nikam nedoručí a vrátí se vám za 1-2 dny zpět na Váš účet.

Žádost bance o vrácení platby

Prvním krokem je kontaktovat Vaši banku a sdělit jim, že jste špatně poslali peníze a o jakou konkrétní platbu se jedná. Většina velkých bank má pro tyto případy zavedené postupy a skrze své postupy například zašle nesprávnému příjemci platby informaci do bankovnictví s prosbou o vrácení částky.

Banka sama však nemá pravomoci ani zákonné povinnosti řešit za Vás tuto chybu.

Výzva neoprávněnému příjemci

Dalším krokem je vždy vyplnění oficiálního formuláře, který není jednotný – každá banka má svůj vlastní. Vždy vyplníte formulář u své vlastní banky! Vaše banka tuto žádost předá bance příjemce neoprávněné platby.

Zde jsou vzory některých bank v ČR ke stažení:

Až vyplníte tuto žádost u Vaší banky doručíte ji právě Vaší bance a to tento formulář předá bance příjemce neoprávněné platby. Tato banka Vám skrze Vaši banku vydá údaje a zaurguje u něj, aby Vám peníze poslal zpět na účet odkud byly poslány.

Formulář s žádostí často obsahuje tento text:

Uvědomuji si, že moje banka a banka příjemce pouze zprostředkovávají předání mé žádosti neoprávněnému příjemci a nenesou odpovědnost za její vyřízení. Podpisem žádosti vyjadřuji souhlas s předáním mé žádosti, případně údajů v ní obsažených, bance příjemce a příjemci chybně poukázané platby.

Obvyklá doba tohoto řízení je několik týdnů, buďte proto trpělivý.

Co dělat po odeslání žádosti?

Zákon stojí na Vaší straně a pakliže Vám majitel účtu kam jste Vaše peníze omylem poslali nechce peníze vrátit – jde o takzvané Bezdůvodné obohacení. Pokud se obrátíte na právníka a policii a vyrazíte proti této osobě k soudu, na 99 % vyhrajete. Ovšem je otázkou při jakých částkách do tohoto soudního sporu jít.

Pokud by si příjemce nechal platbu nad 5.000 Kč bude se u soudu řešit vše jako trestný čin. Při částkách nižších než 5.000 Kč to bude klasifikováno jako přestupek.

Peníze dorazily omylem na jiný účet Žádost o vrácení platby
Peníze dorazily omylem na jiný účet – Žádost o vrácení platby

Časté dotazy

Kde vyplnit Žádost o vrácení chybně zaslané platby?

Tento formulář má různé názvy. V sekci ke stažení jsou Žádosti o vrácení platby na Váš účet u různých českých bank zdarma ke stažení. Formulář Vaší banky musíte vyplnit a poslat Vaší bance, která ho předá bance příjemce platby.

Jak postupovat při špatně poslaných penězích? (když peníze dorazily jinam)

Stručně popsaný celý postup získání chybně poslaných peněz na jiný bankovní účet než jste plánovali najdete výše v článku.

Výzva neoprávněnému příjemci platby formulář vzor
Výzva neoprávněnému příjemci platby formulář vzor u ČNB
Domů » Banky » Peníze dorazily omylem na jiný účet
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *