💳 Variabilní symbol

Co je to variabilní symbol v bankách a na účtu

Co znamená zkratka variabilní symbol? K čemu je a je vůbec nutný? Kde ho najdu a jak vytvořit variabilní symbol v bankách pro platbu mezi účty? Pro většinu z nás je to jen číslo, které zadáváme při platbě v internetovém bankovnictví. Pojďme se na něj ale podívat trochu blíž.

Co to je variabilní symbol?

Definice variabilního symbolu je prostá: identifikátor plateb v tuzemském platebním styku. Díky němu zjistíme, k jakému dokladu se daná platba vztahuje. Pro dodavatele je to často hlavní potvrzení, že odběratel danou fakturu zaplatil.

Nejčastěji se do pole variabilního symbolu píše rodné číslo nebo identifikační číslo (IČO). Případně se toto pole nechává prázdné.

Jde o povinný údaj?

Variabilní symbol je položkou nepovinnou. Přesto pro něj platí doporučení a pravidla, která bychom měli dodržovat – jinak hrozí, že naše platba nebude dohledatelná. To je potom velký problém především u velkých dodavatelů, kteří po vás budou vyžadovat opětovné proplacení faktury. Variabilní symbol je důležitou položkou také v případě záloh na sociální pojištění, plateb zdravotním pojišťovnám nebo třeba mobilním operátorům.

Z hlediska dodavatele je Variabilní symbol informace, která urychlí a zjednoduší zadávání platby a následné spárování s konkrétním dokladem. Ocení to například při kontrole z finančního úřadu – lze pak snadno prokázat, která platba se vztahuje ke kterému dokladu.

Jak variabilní symbol vypadá?

Je to jednoduché: Variabilní symbol obsahuje pouze číslice a má maximálně deset znaků. Nejčastěji bývá jako variabilní symbol uváděno číslo objednávky nebo faktury.

V případě podnikatelů OSVČ se často jako variabilní symbol používá jejich IČO (identifikační číslo přidělené finančním úřadem).

Variabilní symbol můžete zadat i při vkladu hotovosti přes vkladomat na svůj nebo cizí účet. S variabilním symbolem úzce souvisí také pojem konstantní symbol a číslo IBAN.

Rodné číslo jako variabilní symbol?

Přestože se s tím u některých dodavatelů setkat můžete, z důvodu ochrany osobních údajů je lepší se této variantě vyhnout.

Co je to variabilní symbol v bankách a na účtu
Co je to variabilní symbol v bankách a na účtu: Význam

Dotazy o variabilním symbolu

Co je to variabilní symbol pro platbu mezi účty?

Co přesně znamená pojem variabilní symbol v bankách najdete detailně popsáno viz výše. Obecně jde o identifikátor v českém platebním styku.

Jak zjistit, kde najít a kam zadat variabilní symbol v bankách?

O tom jaký má variabilní symbol formát nebo o tom kde přesně se na fakturách či v poštovních poukazech nachází se dočtete více v článku viz výše.

Domů » Banky » Variabilní symbol
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *