💳 Jak založit s.r.o.? – Založení firmy [Postup]

Jak založit novou s r o společnost postup a návod

Jaký je postup založení firmy s.r.o. ve 2024? (jediným společníkem) A cena? Postup ve formě návodu online pro založení s.r.o. jednou osobou najdete níže.

Daňové poradenství

Prvním krokem založení s.r.o. byla (v mém případě) návštěva daňové poradkyně. Potřeboval jsem probrat mé finance a zvážit, zda se mi vyplatí přejít do formy s.r.o. nebo své účetnictví pouze optimalizovat a zůstat „jen“ jako plátce DPH. Nakonec jsem po poradě s poradkyní zvolil formu budoucí nové firmy kam převedu část svého podnikání a budu tak daňově optimalizovat.

Důležité bylo domluvit se s poradkyní i na možnostech vedení budoucího podvojného účetnictví firmy – tuto činnost mi bude řešit právě ona. Během 30 minut jsme vše probrali a já měl jasno co musím dále udělat – najít si notáře pro vytvoření nové firmy s.r.o.

Založení u notáře

Od daňové poradkyně jsem věděl, že k vytvoření s.r.o. musím provést zápis do obchodního rejstříku přes notáře. Našel jsem si tedy přes vyhledavač pojem „notář založení s.r.o. Praha“ a opět dle recenzí a toho jak na mě působil web vybral notářku. Zavolal jsem na kontaktní mobilní telefon a během dvou minut se domluvil na dalším postupu – do mailu mi byl zaslán krátký dotazník „Podklady založení s.r.o. – Zjednodušená verze„.

Předem jsem tedy vybral název firmy (kontroloval jsem na justice.cz, že žádná taková firma není a kontroloval jsem obsazenost doménových jmen), dále pak sídlo společnosti (je třeba mít úředně ověřené povolení), vyjmenoval předmět podnikání nové firmy, základní kapitál důrazně doporučuji zvolit 20.000 Kč, počet společníků, správce vkladu a prvního jednatele.

Díky tomu, že jsem jediným jednatelem s.r.o. lze provést zjednodušený zápis do obchodního rejstříku firem u notářky. Podepisuji zde připravenou Zakladatelskou listinu, dále pak Potvrzení o bezúhonnosti a bezdlužnosti, podpis je třeba také na Potvrzení o zpracování osobních údajů. Platím zde poplatek za zápis do obchodního rejstříku a dostávám doklad o zaplacení, který následně mohu dát do nákladů nové společnosti (vynulovanou fakturu obdržím od notářky do mailu).

Sídlo společnosti pokud je například v rámci Prahy, tak ho lze měnit bez nutnosti notářského opětovného zápisu do rejstříku firem.

Návštěva Živnostenského úřadu

Zakladatelskou listinu mám od notářky, dále pak potřebuji úředně ověřený souhlas s umístěním sídla společnosti od majitele nemovitosti, kde je určené sídlo společnosti. S těmito dvěma dokumenty mířím na Živnostenský úřad zapsat živnosti.

Nezapomeňte si odnést jak originál Zakladatelské listiny nové firmy i originál (nebo případně úředně ověřenou kopii) Souhlasu s umístěním sídla společnosti. Oba tyto dokumenty budete potřebovat znovu u notáře.

Přihlásit rovnou k dani u právnické osoby dle slov úředníka nelze. Toto platí pouze pro klasické OSVČ (vyřešit i přihlášení k dani na ŽÚ).

Pro zajímavost: Po zápisu mi bylo oznámeno od pracovníka ŽÚ, že pro potvrzení o zápisu do živnostenského rejstříku se mám zastavit příští týden (návštěva v pondělí a až další pondělí bude dokument připraven). Další dny, kdy tedy jen budu čekat na úřady a nemohu dál nic uspíšit.

Opětovná návštěva notáře

Týden po první návštěvě u notáře (v mém případě notářky) jsem vyzvedl brzy ráno potvrzení o zápisu do živnostenského rejstříku a zamířil k notáři. Zde jsem pouze předal Souhlas s umístěním sídla společnosti a Potvrzení o zápisu do živnostenského rejstříku notářce. Do hodiny jsem pak obdržel do mailu Výpis z obchodního rejstříku, kde je už uvedené IČO. Tento den se stává datem vzniku a zápisu nové společnosti. V obchodním rejstříku se nová firma zobrazí den po datu vzniku.

Nyní už mohu založit firemní podnikatelský účet (doporučuji Konto PRO podnikání u Moneta banky), kde online zadám nově vygenerované IČO.

Firemní bankovní účet

Bohužel online firemní účet pro s.r.o. nešlo založit z pohodlí domova a musel jsem vyrazit na pobočku Moneta banky. S sebou mi stačilo mít pouze výpis z obchodního rejstříku a občanský průkaz.

Nejprve jsem 10 minut čekal na „experta„, který si mě odvedl stranou a celkem 35 minut zařizoval bankovní účet! Opravdu to trvalo dlouho, nicméně na konci jsem měl funkční bankovní účet a na pokladně na něj rovnou můžete vložit základní kapitál společnosti.

Registrace k dani

Číslo nového firemního účtu následně předávám účetní, které následně provede ještě registraci k dani u Finančního úřadu. Aby takto mohla účetní provést bez mé přítomnosti, potřebuje ještě podepsat plnou moc o zastupování společnosti u finančního úřadu.

Finanční úřad brzy zašle Rozhodnutí o přidělení DIČ. Pro registraci k DPH je třeba mít nějakou vystavenou fakturu, v případě dobrovolné registrace dělá obvykle finanční úřad problémy při zápisu.

Voilà! Právě byla založena nová firma s.r.o. Můžete začít vesele podnikat!

Jak zvolit název nové s.r.o.?

Ideální je více slovný název společnosti. Je vždy třeba si ověřit na justice.cz, že žádná taková společnost není a je ideální mít o alespoň 2 znaky jiný název než je už existující firma. Současně by také název neměl být zavádějící. Svou roli hraje také obor podnikání, pokud tedy bude podobný název a zcela odlišný obor podnikání je šance, že název bude v pořádku. Osobně bych doporučoval také ověřit si obsazenost doménového jména na .cz doméně. Název nové firmy za Vás prověří právě příslušný notář a případně Vám poradí s tím zda je název průchozí.

Změna bydliště u jednatele s.r.o.

Pokud se jednatel společnosti přestěhuje a změní si na občanském průkazu trvalé bydliště, pak se vše automaticky propíše i do obchodního rejstříku a není třeba řešit žádnou změnu u notáře.

Postup založení s.r.o.

PořadíÚřad/PoziceCo zajistíte pro novou firmu?S čím budete odcházet?
1. krokÚčetníProbrat zda je pro Vás s.r.o. Vhodné a kdo povede účetnictvíinformacemi
2. krokNotářZaložení s.r.o. – sepsání zakladatelské listnyzakladatelská listina
3. krokSouhlas s umístěním sídla společnostiZajistit podpisSouhlas s umístěním sídla společnosti (vzor)
4. krokŽivnostenský úřadZápis živností do živnostenského rejstříkuPotvrzení
5. krokNotářPředat potvrzení o zápisu do živnostenského rejstříku + Souhlas s umístěním sídla společnostiPředáte dokumenty a vyčkáte na zápis do obchodního rejstříku
6. krokZaložení firemního účtuPři registraci budete muset mít aktivní IČO v obchodním rejstříku. Občanský průkaz + Výpis z obchodního rejstříkuAktivním firemním účtem
7. krokÚčetníDořešit plnou moc a poslat číslo firemního bankovního účtu pro registraci k dani u Finančního úřaduDořešené zastupování firmy před FÚ (účetní)
8. krokRegistrace na finančním úřaduIdeální je nechat tento krok provést účetním. Pokud podepíšete plnou moc, nemusíte to sami řešit.Získáte Rozhodnutí o přidělení DIČ
9. krokRegistrace k DPH na FÚJe třeba mít nějakou vystavenou fakturu
Založení firmy s.r.o. postup krok za krokem
Jak založit novou s r o společnost postup a návod
Jak založit novou s.r.o. společnost? Firma s ručením omezením
Jaký je postup založení s.r.o. & podmínky?

Kompletní postup založení nové firmy spol. s r. o. najdete krok za krokem v tabulce výše v článku. Rozepsané jsou také jednotlivé podmínky pro založení a nutné dokumenty.

Jaká je cena za založení nové s. r. o.?

Celková cena za vytvoření nové firmy s.r.o. se skládá z tabulkově dané ceny za zápis u notáře a další částkou za registraci na živnostenském úřadu.

Domů » Daně » Jak založit s.r.o.? – Založení firmy [Postup]
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *