💳 Čistý příjem v ČR 2024

Čistý příjem kalkulačka a výpočet průměrného příjmu v ČR

Jak se vypočítá čistý příjem z hrubé mzdy? Průměrný čistý příjem obyvatel ČR v roce 2024 je doplněn i údaji o slevách, které Vám mohou (po započtení slev) čistý příjem zvýšit.

Sháníte novou práci a při listování nabídkami všude narážíte na hrubý příjem? Zajímá vás, kolik peněz vám ve skutečnosti bude zaměstnavatel posílat na účet? Nebo už práci máte, měnit ji nehodláte, ale ze zvědavosti si chcete spočítat, kolik ze své výplaty pravidelně odvádíte státu?

Ze mzdy se vám strhává pojistné a daň z příjmů. Dříve se v České republice pro výpočet těchto dvou částek využívala takzvaná superhrubá mzda, ta však byla ke konci roku 2020 zrušena (platila od roku 2008). Výše pojistného i daň z příjmů se tedy počítá z hrubé mzdy.

Výpočet čistého příjmu

Nejprve musíte znát hrubý příjem a ujasnit si, jestli jste podepisovali prohlášení k dani. Ano, jde o ono pověstné „růžové prohlášení“. Roli rovněž hraje, jestli vlastníte průkaz ZTP/P, jste student nebo jste invalidní, jestli máte děti a zda má některé z nich průkaz ZTP/P.

Sociální a zdravotní pojištění odvádí z hrubého příjmu každý měsíc zaměstnavatel i zaměstnanec. Rozdíl je ovšem ve výši: vy platíte 6,5 % za sociální a 4,5 % za zdravotní pojištění, zaměstnavatel 24,8 % za sociální a 9 % za zdravotní pojištění.

Tyto zálohy se nevztahují pouze pro ty, kdo pracují na plný úvazek coby hlavní pracovní poměr. Zálohy na zdravotní pojištění platíte i v případě, že máte zkrácený úvazek nebo jste osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP, tedy rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, důchodci, studenti a lidé registrovaní na úřadu práce).

Položkou, kterou je z hrubé mzdy také třeba strhnout, je daň z příjmů. Její sazba činí už několik let 15 %. Těšíte-li se platu vyššímu než je osmačtyřicetinásobek průměrného příjmu, spadáte nově do dalšího daňového pásma o výši 23 %. O něco veselejší zprávou je, že tuto daň je možné poměrně výrazně snížit, a to za následujících podmínek:

Slevy na dani 2024

Na děti:

V případě dětí s nárokem na průkaz ZTP/P se výše daňového zvýhodnění zdvojnásobuje:

Na invaliditu:

Sleva na školku: maximálně 17.300 za dítě

Sleva na manžela nebo manželku: 28.840 Kč

Sleva za EET: 5.000 Kč

Nezdanitelné části základu daně

Celkovou částku, z níž se daň posléze vypočítává, můžete ponížit o následující položky:

Zajímavostí je, že v minulých letech se postupně zvyšovalo například zvýhodnění na děti. Od ledna 2018 se zvýšilo zvýhodnění na první dítě z 13.404 Kč na 15.204 Kč ročně.

Průměrný a minimální příjem

Pro rok 2023 byla průměrná měsíční mzda 38.911 Kč. V roce 2024 došlo k jejímu zvýšení na 40.324 Kč. Minimální mzda činila 16.200 Kč, nyní je to 17.300 Kč, i tam tedy došlo k navýšení. Pozor! Vždy jde o hrubý příjem a tyto částky tedy nejsou v čistém.

Nechce se vám počítat?

Pokud chcete svůj čistý příjem spočítat, ale je to už nějakou dobu, co jste naposledy dosazovali čísla do rovnice, stačí si na internetu vyhledat některou z kalkulaček. Pak už jen vyplníte požadované údaje (pozor, aby šlo o ověřené stránky) a výsledek máte do vteřiny před očima.

Mohlo by Vás zajímat: Jak se vyvíjí státní dluh České republiky?

Čistý příjem kalkulačka a výpočet průměrného příjmu v ČR
Čistý příjem kalkulačka a výpočet průměrného příjmu v ČR
Jak se přesně dělá výpočet čistého příjmu?

Samotný výpočet čistého příjmu není těžký. Je však třeba znát několik základních údajů, především je třeba mít známé růžové prohlášení.

Jaký je průměrný a minimální příjem v ČR pro 2024?

Průměrný i minimální příjem v České republice se každý rok lehce zvyšuje. Její výše je ovšem uváděna v hrubém a není tedy očištěna o žádné odvody, realita tak bude o dost nižší.

Domů » Ekonomika & Finance » Čistý příjem v ČR 2024
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *