💳 Kolik si může vydělat důchodce

Kolik si může vydělat důchodce jako přivýdělek

Kolik si může ve 2024 vydělat starobní či invalidní důchodce? Jaké limity platí pro přivýdělek (souběh důchodu a práce)? Pracující důchodci nejsou už v ČR penalizováni za to, že chtějí i v důchodovém věku pracovat.

Jste ve starobním nebo invalidním důchodu a rádi byste si něco přivydělali? Nebo zkrátka jen nemáte doma stání a chcete kromě koníčků také trochu pracovat? Pak si přečtěte, kolik si měsíčně můžete přivydělat:

Starobní důchodce

Pokud jste do důchodu odešli v řádném termínu a stále se cítíte dobře, můžete si přivydělávat bez omezení – a to i na hlavní pracovní poměr. Žádný problém samozřejmě není ani brigáda nebo částečný úvazek.

Uplatnit pak můžete základní slevu na dani. Stačí u vašeho zaměstnavatele podepsat růžové prohlášení k dani.

Z hlediska výše vydělané mzdy je pro vás při nižších částkách výhodnější zvolit spíše dohodu než klasickou pracovní smlouvu, protože z klasické smlouvy se pojištění odvádí vždy – u DPP je hranice pro odvod pojištění 10.000 Kč za měsíc, u DPČ 4.00 Kč (hrubého).

Invalidní důchodce

Invalidní důchodci mají situaci o něco složitější. Pomineme-li fakt, že je třeba brát ohled na zdravotní stav, musí si také ohlídat, aby nepřišli o přiznané dávky.

Rozlišujem tři stupně invalidity:

Platí tedy, že například důchodce s druhým stupněm invalidity si může najít práci maximálně na poloviční úvazek.

Předčasný důchod

Lidé v předčasném důchodu si také mohou přivydělávat. Jejich výdělek však nesmí vyústit v povinnost platit sociální pojištění. V takovém případě by jim byl zrušen nárok na pravidelnou penzi. Vyloučený je tedy hlavní pracovní poměr. Jistá omezení s sebou nesou i dohody:

Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) si můžete v předčasném důchodu vydělat maximálně 4.000 korun měsíčně.

Na dohodu o provedení práce (DPP) je možné odpracovat až 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Na takovou dohodu si můžete měsíčně vydělat maximálně 10.000 korun.

Chodit do důchodu?

Baví vás práce, kterou vykonáváte, ale blíží se důchodový věk? Pak se nemusíte bát – neexistuje žádný zákonný důvod k tomu, aby s vámi zaměstnavatel pracovní poměr rozvázal jen proto, že už byste mohli odejít do důchodu.

Pracujete-li coby starobní důchodci na klasickou pracovní smlouvu, zákoník práce vás chrání stejně jako ostatní zaměstnance. Máte tedy nárok na dovolenou, cestovní náhrady nebo odstupné. Platí pro vás výpovědní lhůta a výpověď můžete dostat jen z důvodů uvedených v zákoně.

Při práci na dohodu je ochrana menší. Nemáte nárok na víkendové příplatky ani na dovolenou. Výpověď můžete dostat bez udání důvodu a výpovědní doba je kratší, činí jen 15 dní.

Pokud pracujete ve starobním důchodu a odvádíte sociální pojištění, můžete zažádat o zvýšení důchodu. Výpočtový základ se za každý odpracovaný rok (respektive každých odpracovaných 360 dní) zvýší o 0,4 %.

Stejně jako každý jiný můžete rovněž uplatňovat odečitatelné položky, které vám pomohou snížit daňový základ.

Kolik si může vydělat důchodce jako přivýdělek
Kolik si může vydělat důchodce?
Jaký přivýdělek si může vydělat důchodce?

Výše přivýdělku pro důchodce a podmínky jeho vyplácení se bude lišit v závislosti na typu důchodu (starobní, invalidní či předčasný). Vše je popsáno nahoře v textu.

Jaká jsou pravidla pro souběh starobního důchodu a pracovního poměru?

Limity pro přivýdělek sice existují, i v hlavním pracovním poměru však můžete získávat přivýdělek bez omezení. Detaily jsou popsány v článku výše.

Domů » Ekonomika & Finance » Kolik si může vydělat důchodce
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Otázky a odpovědi

  • Zdeněk Vepřek 24. 8. 2023, 9:26

    Jsem ve starobním důchodu.Jaké mám povinnosti vůči zdravotní a sociální pojišťovně?

  • Jarmila Buchtová 20. 11. 2023, 21:28

    Pobírám starobní důchod a současně pronajímám byt za 8000 měsíčně. Budu platit z pronájmu daň? Děkuji za odpověď. S pozdravem Buchtová Jarmila

  • Miloslav Fiala 16. 3. 2024, 20:05

    Dobrý den, když jdu do důchodu, ale stále bych chtěl pracovat normálně na hpp 40, ovlivní to nějak výšši mého důchodu? Nedostanu kvůli tomu třeba meňsí důchod? Bavíme se o výdělku 30 tis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *