💳 Kolik si může vydělat brigádník student?

Kolik si může vydělat student brigádník

Jaké je zdanění studentů? Jak funguje limit 10.000 Kč měsíčně u DPP a 3.500 Kč u DPČ pro studenty na brigádě? Příjmy a vrácení daně brigádníků při škole.

Studujete, ale rádi byste si přivydělali nějakou tu korunu navíc? Nebo jste dokonce našli práci, při které byste uplatnili vědomosti ze svého oboru?

Vydělávání studentů

Na úvod si připomeňme pár důležitých informací ze zákoníku práce:

Tolik na úvod – pojďme si nyní říct víc o tom, kolik a za jakých podmínek si můžete přivydělat:

Dohoda o provedení práce

Dohodu o provedení práce (DPP), může student uzavřít s neomezeným počtem zaměstnavatelů. Nepřesáhne-li výdělek 10.000 Kč měsíčně, neodvádí se z výdělku zdravotní ani sociální pojištění. To přestává platit, pokud máte s jedním zaměstnavatelem uzavřeno vícero dohod – tyto měsíční odměny se potom sčítají. Na sociálním pojištění zaplatíte 6,5 % z hrubé mzdy, na zdravotním další 4,5 %.

Na DPP je možné odpracovat pro každého ze zaměstnavatelů 300 hodin ročně a platí pravidlo o minimální hodinové mzdě.

A jak je to s daní z příjmů? Jestliže součet vašich odměn u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne 10.000 Kč měsíčně, máte na výběr ze dvou možností:

  1. nepodepíšete prohlášení k dani

Z hrubého výdělku se vám odečte patnáctiprocentní daň. Příjem z dohody je pak samostatným daňovým základem a po odečtení daně ho nemusíte nikde vykazovat. Můžete ho ale vypsat do daňového přiznání – jestliže jsou vaše příjmy celkově nízké, získáte odečtenou patnáctiprocentní daň zase zpět. Pokud totiž do přiznání započítáte také již zdaněné příjmy, můžete ve větší nebo plné míře využít daňovou slevu – základní daňovou slevu na poplatníka a daňovou slevu na studenta. Jen nesmíte zaměstnavatele požádat o potvrzení o příjmu.

  1. podepíšete prohlášení k dani

Každý měsíc můžete toto prohlášení podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. To vám z výdělku srazí patnáctiprocentní zálohu coby daň z příjmů. Když pak zaměstnavatel uplatní daňové slevy, bude výsledná daň nulová.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je druhým nejoblíbenějším typem dohody o práci. Nechcete-li platit sociální a zdravotní, nesmíte vydělat víc než 3.500 Kč měsíčně. I tady platí, že můžete mít víc DPČ – jak s libovolným počtem zaměstnavatelů, tak v rámci jednoho zaměstnavatele. Výdělky z dohod se však vždy u daného zaměstnavatele sčítají.

Jestliže přesáhnete stanovené hranice a budete muset odvádět zdravotní pojištění, jako student máte ještě jednu výhodu v rukávu: odvádíte pouze částku vypočítanou z vašeho výdělku, nikoliv v minimální výši, protože za vás platí zdravotní pojištění také stát.

Podat daňové přiznání?

Pokud jste si přivydělávali sezónně, například v létě na brigádě, podání daňového přiznání se vám vyplatí. Když totiž alespoň v části roku vykážete zdanitelné příjmy, můžete využít základní daňovou slevu na poplatníka.

Student nebo OSVČ

Rozhodli jste se rovnou založit si živnost? Pro živnostníka a studenta v jednom stát nabízí některé úlevy. Pojďme se na ně podívat blíž:

Zdravotní pojištění:

Musíte své pojišťovně nahlásit zahájení živnosti. Potom pro vás platí následující:

Sociální pojištění:

DPH:

Kolik si může vydělat student brigádník
Kolik si může vydělat student brigádník
Co musí splňovat student na DPP nad 10.000 Kč?

Vydělávání studentů i podmínky smlouvy Dohody o provedení práce (DPP) s příjmy nad i pod hranicí 10.000 Kč jsou rozepsány viz výše v článku.

Jaké jsou podmínky brigády pro studenty při škole?

Přečtěte si zda je pro Vás vhodnější forma smlouvy DPP nebo DPČ. Při pracování jako brigádník při škole je dobré orientovat se v základních rozdílech.

Domů » Ekonomika & Finance » Kolik si může vydělat brigádník student?
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Otázky a odpovědi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *