💳 Co je to Volatilita trhu?

Co je to volatilita trhu a cen

Volatilita vyjadřuje kolísavost trhu – úzce souvisí s pravděpodobností propadu nebo růstu cen. Pokud je volatilita nízká, trh je stabilnější a hodnota investice kolísá velmi málo. Tento stav je ideální pro všechny kterým velké výkyvy směrem dolů (ale samozřejmě také nahoru) nedělají úplně dobře.

Pokud je volatilita vyšší, je vyšší i riziko změny a ta může být směrem nahoru i dolů. Může tak dojít k většímu zhodnocení investovaných peněz, ale také jejich ztráty.

Volatilita trhu

To dává šanci spekulacím, ale běžný investor by si měl dobře rozmyslet jakému aktivu bude se svými investicemi důvěřovat. Na volatilních trzích je samozřejmě větší pravděpodobnost, že vaše peníze rychleji vzrostou. Na těch klidnějších trzích ta pravděpodobnost taková není, ale peníze máte ve větším bezpečí.

Volatilita kurzu měny, hodnoty akcie nebo například volatilita pohonných hmot vyjadřuje to, jak moc a jak rychle se tato hodnota mění. Pokud řekneme, že je například cena ropy velmi volatilní v posledním roce – znamená to častou změnu hodnoty ropy na světových trzích.

Čím je volatilita např. kurzu nižší, tím je menší rozpětí, ve kterém kurz kolísá.

Co má vysokou volatilitu?

Nelze pevně určit co přesně má vysokou/nízkou volatilitu – vždy totiž bude záležet vůči čemu se to bude určovat. Některé věci (jako je například cena elektrické energie v ČR) mohou být navíc dlouhodobě stabilní a tedy mají nízkou volatilitu, ale v důsledku například aktuální krize se mohou stát na burze velmi cenově proměnlivé a tedy mít krátkodobě vysokou volatilitu.

Stejně tak lze napsat, že zlato je ve srovnání s kryptem vysoce stabilní a má tedy nízkou volatilitu, nicméně ve srovnání se surovinou jako je cena vody má vyšší cenovou proměnlivost a je má tedy vyšší volatilitu než voda.

Obecně se však za vysoce volatilní pokládá následující:

Příklad: vysoká volatilita této akcie na grafu

Co má nízkou volatilitu?

Nízkou volatilitu (a tedy malou cenovou kolísavost) má obecně následující:

Nízká volatilita obecně přináší stabilitu a jistoty, proto se obvykle pokládá za pozitivní jev.

Mohlo by Vás zajímat také jak si vydělat peníze jako dítě nebo například jak se tisknou české peníze.

Příklad: nízká volatilita této akcie na grafu

Co má vliv na míru volatility?

Vysokou volatilitu (vysokou kolísavost) vyvolává obvykle proměnlivá nabídka a poptávka po daném artiklu. Například v bouřlivých politických dobách či dokonce válkách je vyšší volatilita různých surovin podle toho jak se mění poptávka a nabídka.

Některé akcie mohou být dlouhodobě cenově stabilní až do nějaké významné mediální kauzy nebo v případě Elona Muska například do některé twitterové zprávy.

Vyšší volatilita přitahuje spekulanty, kteří se snaží na proměnlivosti v krátkém časovém úseku vydělat.

Časté dotazy

Co znamená pojem „Volatilita“ a jaký má význam?

Vysvětlení pojmu volatilita cen nebo volatilita trhu najdete v sekci nahoře. Definice v ekonomice bude vždy záviset na tom s čím se bude daná věc srovnávat.

Jak vypadá vysoká/nízká volatilita & co na to má vliv?

Příklady toho jak vypadá, když je něco vysoce volatilní nebo málo volatilní najdete výše v článku. Míra volatility se vždy odvíjí od toho jakou optikou se na danou věc koukáme.

Co je to volatilita trhu a cen
Co je to volatilita trhu a cen?
Domů » Ekonomika & Finance » Co je to Volatilita trhu?
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *