💳 Jak na Sledování letů a Letadel ONLINE Zdarma?

Sledování letů na obloze lze online zcela zdarma. Letadla můžete vyhledat podle čísla letu (nejen) s odlety / přílety z Letiště Václava Havla Praha na letovém radaru viz níže. Číslo letu se nachází na letence a po tom, co ho zadáte do některé z aplikací letového radaru Vám najdete konkrétní letadlo ve vzduchu. Můžete si také nastavit upozornění (mail či SMS) na čas příletu či odletu daného letadla. V pražského letiště navíc můžete pozorovat také přistávání letadel na přistávací dráhu na kameře!

Kde sledovat letadla online

Flightradar24 je tím nejznámějším letovým radarem – využít můžete buď webové stránky nebo aplikaci pro Android nebo aplikaci pro Apple.

Pro běžné sledování letadel s výpisem aktuálních informací Vám stačí základní verze zdarma. Můžete také využít placenou verzi Flightradaru, která má kromě historie letů daného letadla spoustu dalších informací. Pro mě má však hlavní výhodu tu, že v placené verzi nejsou žádné reklamy! 

Alternativy pro sledování letů online

Pokud Vám z nějakého důvodu nevyhovuje Flightradar můžete využít další 3 známé aplikace.  Stejně jako Flightradar24 jsou zdarma nebo mají základní bezplatnou verzi.

 • FlightAware radar – FlightAware na rozdíl od níže uvedených služeb  Flightradaru pracuje spíše s detailem letadla než s celkovou mapou. Nejprve musíte vybrat konkrétní letadlo a to se Vám otevře na nové stránce s detailními informacemi.
 • Plane Finder aplikace – Tato služba je nejméně otravná z pohledu reklam na webu i v aplikaci. Velmi doporučuji především jejich mobilní aplikaci.
 • AirNav RadarBox 24 online – Nejvíce podobný letový radar Flightradaru24. Nabízí informace o poloze letadel, rychlosti, výšce, označení, fotografie atd..

Pro sledování konkrétního letadla dle čísla letu musíte nejprve znát číslo letu. To najdete na několika místech:

Kde najít číslo letu?

 • Potvrzení o rezervaci letu – Číslo letu se vždy zobrazí po rezervací letenky (ať už přes cestovní kancelář či přímo aerolinku).
 • WWW stránky letecké společnosti – Stačí zadat odletové a příletové letiště s datem cesty na webu vybrané letecké společnosti.
 • Příletové a odletové tabule – Čísla letu jsou vždy uvedeny v příletových a odletových halách na tabulích. Obvykle se vypisuje čas odletu/příletu, destinace, letecká společnost, terminál a právě již zmíněné číslo letu.
 • Aplikace pro sledování letů – Číslo letu je také uvedeno na letovém radaru. Stačí tedy zadat jakoukoliv výše uvedenou aplikaci pro online sledování letů a následně kliknout na obrázek letadla. Číslo letu se Vám ukáže jako jedno z hlavních informací.

Sledování v reálném čase podle čísla letu

Pomocí odkazů viz výše můžete snadno sledovat jakýkoliv veřejný let podle čísla letu a v reálném čase. Stačí Vám k tomu funkční internet s prohlížečem nebo alespoň aplikace stažená v mobilním telefonu.

Dále pak musíte vyhledat konkrétní letadlo v aplikaci či v prohlížeči. Pozor! Některé aplikace navíc umí zjistit informace o letadlu nad Vaší hlavou pomocí GPS pozice telefonu.

Pokud si nevíte rady můžete vždy navštívit danou leteckou společnost a vyhledat co nejvíce informací přímo z jejich webu.

Jak sledovat let rodinných příslušníků?

Pro sledování letadla ve kterém je někdo z Vašich známých musíte určitě vědět odkud a kam a především v jaký čas má letět. Následně si můžete vyhledat číslo letu, které pak napište do vyhledávání některého letovém radaru. Sledovat tento let pak můžete buď online na mapě nebo si zvolit posílání notifikací do emailu nebo přes SMS do mobilu. Zjistíte tak snadno zda konkrétní let už přistál či vzlétl online.

Identifikace letadla na obloze

Jak už jsem napsal o pár řádků výše – placená verze Flightradar 24 umí rozeznat letadlo buď podle Vaší polohy mobilního telefonu nebo také přes vyfocení letadla a nahrání fotky do aplikace.

Tuto vychytávku si užijete pouze v případě nízkých letových výšek letadel (například při pozorování letadel hned u letiště). Vyfotit si tak můžete například obří nákladní Antonov AN-124, Boeing 737, Boeing 747 či Airbus A380.

Pokud Vás tedy zajímá odkud a kam letí letadlo, které právě teď pozorujete na obloze stačí se pomocí polohy GPS podívat do letového radaru.

Princip fungování letových radarů

Letové radary pro sledování letadel jako je Flightradar24, Radarbox, Planefinder a Flightaware využívají dat z ADS-B vysílacích stanic. Údaje o letadlech, která sbírají přes GPS zobrazují na grafické interaktivní mapě.

Díky těmto stanicím můžete Vy i já sledovat mnoho detailních informací o letadlech na obloze online a zdarma.

Sledování letů na Letišti Praha

Pro sledování letadel na Letišti Václava Havla v Praze můžete kromě online letových radarů využít další možnosti:

 • Vyhlídkové terasy (spoty pro sledování letadel) – Letiště Praha se snaží jít planespotterům vstříc a vytváří pro ně zajímavá místa se skvělým výhledem na vzletové a přistávací dráhy.
 • Využít můžete také vyhlídkovou terasu přístupnou z hlavního terminálu (vstup je ze spojovacího tunelu mezi Terminálem 1 a 2) nad Billou. Terasa je přístupná zdarma od 06:00 do 22:00
 • Využijte www stránky LKPR nebo aplikace pro sledování letů. Na těchto stránkách a aplikacích můžete vyhledat konkrétní let podle jeho čísla letu a sledovat jeho polohu na mapě.
 • online kamera na Letiště Praha zde
Domů » Jak na Sledování letů a Letadel ONLINE Zdarma?
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *