💳 Jak šetřit v domácnosti?

Jak šetřit v domácnosti lze ušetřit i z malé výplaty a v Praze

Jak ušetřit peníze v domácnosti? Lze ušetřit i v Praze a navíc z malé výplaty a třeba i na jídle? Diskuzi prosím rozjeďte pod článkem. V poslední době víc než kdy dříve řešíme, jak ušetřit. Zajímají i vás praktické a ověřené tipy? Některé z nich jsou možná nabíledni a mnozí se jimi už dávno řídí. Některé ale třeba překvapí. Posuďte sami:

Jak ušetřit na jídle?

Pro řadu lidí je to už dnes samozřejmost, a to z různých důvodů – finance jsou pouze jedním z nich. Není však velkým překvapením, že pokud si kávu nebo čaj uvaříte doma (nebo v práci) a na místo oběda v restauraci si připravíte nějaké dobré jídlo do krabičky, výrazně ušetříte. Ne náhodou je internet plný tipů na jídla, která chutnají dobře i ohřívaná v mikrovlnné troubě.

Ušetřit lze na dopravě

Pokud bydlíte ve větším městě, příjemnou alternativou pro dojíždění do práce pro vás může být MHD. Kromě úspory benzínu nebo nafty ušetříte také planetu.

Šetření na vytápění

V zimě bychom rozhodně neměli doma mrznout, ale ani úplný opak našemu zdraví příliš nesvědčí.

Topíte v domě, byte a přesto je vám zima? Zaměřte se na výkon radiátorů. Určitě by neměly být zastíněné nábytkem, ale také závěsy. To snižuje proudění vzduchu. Vhodné je na zeď za radiátorem (pokud není izolovaná) nalepit speciální fólii, která odráží teplo.

Ideální komfortní teplota v domě či bytu by měla být 21 °C, v ložnici pak o tři stupně méně. Každý další stupeň na víc znamená nárůst spotřeby energie až o 6 %.

Bojler nastavte na teplotu ideálně na 55 °C. Jedná se o teplotu kdy již nemá šanci přežít bakterie legionella. Každý další stupeň navíc znamená stejně jako u topení zvyšování nákladů.

Obytné prostory větrejte intenzivně, ale krátce. Vždy takto budeme úspornější než když dlouhým větráním ochladíte stěny, které pak budete muset opět draze vyhřívat.

Pokud už máte něco ušetřeno: Jak začít investovat? →

Sušička s rozmyslem

Sušička je bezpochyby neocenitelný pomocník! Jestli ale řešíte, kde ušetřit, a už vás toho moc nenapadá, možná je na řadě právě ona. V zimě však schne prádlo mnohem pomaleji, a tak si můžete s její pomocí alespoň vyhřát koupelnu – když naplánujete sušení na dobu, kdy se sprchujete, možná ani nebudete muset zapínat topení. Vodou, kterou pak ze sušičky vyléváte, můžete spláchnout záchod.

Snižte teplotu vody při praní prádla. Místo 90 °C nastavte jen 60 °C. Jen tímto krokem lze ušetřit až čtvrtinu výdajů na praní. Podobně takto vždy dejte prát prádlo, jakmile zaplníte celou kapacitu pračky.

Promýšlet nákup a vaření

Někomu se osvědčilo vymyslet si dopředu na celý týden jídelníček a nakoupit podle něj. Jiní sledují slevové akce, a jídelníček sestavují teprve na jejich základě. Ať tak či tak, je to lepší než chodit nakupovat jen tak bez rozmyslu – kupu věcí zapomeneme a další nepotřebnou kupu nakoupíme, protože jdeme často nakupovat hladoví.

Nenakupujte polotovary, ale základní suroviny. Rozšíří se vám tak paleta možností – a zároveň snížíte náklady. V létě zkuste využít aplikaci Na ovoce, která vám poradí, kde zadarmo natrhat ovoce, na internetu vyhledejte menší zemědělce v okolí, kteří prodávají přebytky a jsou často levnější než velké řetězce.

Ušetřit pomůže také plánování, kdy co uvaříme a upečeme. Chystáte-li se na zapečené těstoviny a bábovku, upečte je ve stejný čas nebo alespoň hned za sebou, ať nemusíte znovu rozpalovat troubu.
Čím dál tím víc domácností začíná vařit v multifunkčních hrncích a remoskách. Kromě přípravy chutných pokrmů nám tyhle spotřebiče pomáhají snížit spotřebu energie.

Pořadí jak postupovatHlavní kroky šetřeníCo přesně dělat ke zlepšení finanční situace
1. krokSepište si své výdajeMějte podrobný přehled za co utrácíte. Zaměřte se na velké částky.
2. krokNaplánujte si rozpočetVytvořte si plán na další měsíce a pravidelně ho kontrolujte.
3. krokAktualizujte smlouvyÚčet za telefon, internet, pojištění, atd. – zkuste domluvit výhodnější podmínky.
4. krokŠetřete na energiíchČasto jedna z největších položek, kde lze hodně ušetřit.
5. krokStanovte si cílCílete na nižší měsíční výdaje než jsou vaše měsíční příjmy.
6. krokDržte si finanční rezervuStanovte si částku, kterou budete držet a neutratíte ji.
7. krokPoužívejte spořící účetNadbytečné peníze přesuňte na spořící účet. Pomůže v boji s inflací.
8. krokNeutrácejte zbytečněPokud máte finanční tíseň, neutrácejte na nic co nutně nepotřebujete.

Myčka nebo ruční mytí?

Třebaže tomu stále někteří nevěří, mytí nádobí v myčce skutečně výrazně šetří vodu. A také váš čas!

Pokud vyměníte starou lednici za novou úspornou v kategorii A+ a výše, můžete ušetřit až 20 % z celkových ročních nákladů.

Důležité kroky k úsporám

Jakkoli se tenhle bod zdá zbytečný, spousta domácností svítí po celém domě a bytě, aniž by v místnostech někdo byl. Pohlídejte, aby se svítilo jen tam, kde je to skutečně třeba. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli jste už nainstalovali úsporné žárovky.

Další výbornou vychytávkou jsou světla s čidly. Dobře se hodí třeba na WC – nejen že nemusíte rozsvěcet, ale v noci vás silné světlo neoslepí. Automatické rozsvícení světélka ocení také děti, pokud ještě nedosáhnou na vypínače.

Tenhle bod sice není pro každého, přece jen je trochu pracnější, ale chcete-li šetřit vodou, je tu pro vás. Stačí sbírat třeba do lavoru vodu při sprchování nebo z mytí rukou a využívat ji na splachování. Pokud koupete malé děti ve vaničce, není nic snazšího než vodu po koupání přelít do kbelíku a spláchnout s ní.
Přenastavit můžete splachování na WC – deset litrů je někdy zbytečně moc.

Čistič na okna, čistič do koupelny, na varnou desku, na záchod. Účinné čisticí prostředky mohou stát ve skutečnosti pár korun. K úklidu postačí základní suroviny, jako je jedlá soda, kyselina citronová nebo ocet.

Jak ušetřit v domácnosti v roce 2024 (i na jídle)?

Stručné, ale stálé tipy na šetření běžného provozu české domácnosti najdete popsané od jídla, až po šetření na vytápění viz výše.

Jak šetřit z opravdu malé výplaty v Praze?

Ideální je začít základním plánem šetření peněz, který je sepsán v tabulce v 8 krocích. Pokud budete postupovat systematicky – ušetříte i z opravdu malé výplaty.

Jak šetřit v domácnosti lze ušetřit i z malé výplaty a v Praze
Jak šetřit v domácnosti lze ušetřit i z malé výplaty a v Praze?

Domů » Jak šetřit v domácnosti?
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *