💳 Jak si udělat web (snadno a rychle)?

Jak vytvořit webové stránky web zdarma

Jak snadno a rychle vytvořit webové stránky? Jaká bude cena a lze udělat vlastní web na doméně zdarma? Pro začátečníky i lehce pokročilé… vytvořte profesionální web.

Pokud budete postupovat podle mých instrukcí budete mít na konci tohoto článku hotovou vlastní plnohodnotnou webovou stránku se vším všudy. Zaměříme se na registraci domény, objednávku hostingu a zprovoznění webu.

U koho web vytvořit?

Z mé dvanáctileté zkušenosti bych vám rád doporučil nejlepší možný postup jak vytvořit vlastní web. Nejlepší je pro správu webů i domén využít největší CZ/SK hosting – Wedos. Weby vám doporučuji provozovat na redakčním systému WordPress na kterém aktuálně běží 40 % všech webových stránek na světě a je zcela zdarma.

Pokud se vydáte touto cestou budete mít nejlevnější možný provoz webů a současně budete těžit z nejvíce návodů na internetu které jsou zdarma. Wedos má navíc skvělou zákaznickou podporu, která mě prakticky naučila všechno co je v tomto článku. Já sám jsem se vše naučil metodou pokus omyl jako samouk. I vy se tak můžete vše naučit sami z pohodlí domova a zdarma. Počítejte, že jako nováčkové vám vytvoření webu zabere přibližně jedno odpoledne.

Wix.com: Ano/Ne?

Nedoporučoval bych Vám používat platformy jako je Wix.com a podobně či naopak se snažit udělat web zcela zdarma. U webů zdarma vždy narazíte na klíčová omezení (reklama v patičce, malá prostor pro web, pomalá rychlost načítání webu atd.) a služby na web zdarma jako je Wix jsou v základní verzi zdarma s mnoha omezeními. Pokud budete chtít nějak na Wixu fungovat budete si muset naopak připlatit a to jsou zase částky mnohem větší než jak si web uděláme společně v tomto článku.

Počítejte, že jeden web (respektive jedna doména) na jednom plnohodnotném hostingu vyjde celkem na částku kolem 700 Kč na rok.

Webové stránky, které si dnes společně uděláme, nemají žádné omezení a budete na nich moci upravovat naprosto všechno. Budou se automaticky správně zobrazovat jak na stolním počítači tak na mobilu (budou responzivní).

Vymyšlení domény

Dejme tomu, že budete mít v plánu udělat finanční web a inspirací vám bude největší web o financích v České republice – peníze.cz.

Prvním krokem bude vymyslet název webu, k tomu poslouží nejlépe přímo Wedos, kde se Vám ihned zobrazí pokud je doména zabraná včetně roku od kdy je registrována.

Pro české projekty určitě důrazně doporučuji .CZ doménu a začít můžete různými variacemi, cokoliv vás napadne a bude se vám zdát vhodné. Napadá mě například penizek.cz. Ta ovšem koukám na wedosu, je už registrovaná…

Ještě mě napadá pojem penezum.cz protože se z toho dá dobře udělat titulek „Rozumíme penězům“ nebo claim „Jak přistupovat k penězům?„. Vidím, že tato doména je volná. Líbí se mi a zdá se mi dobře zapamatovatelná + snadno se napíše. (Určitě si to pořádně promyslete a zvažte všechna pro a proti). Já nebudu na nic čekat a rovnou doménu vezmu.

Jak vytvořit webové stránky – Tvorba webu

Registrace domény

V dalším kroku si vyberete délku registrace – to nechte nastavené na jeden rok. Cena domény na rok je 175 Kč. Objednávku hostingu zvolte buď Po dokončení objednávky neobjednávat nebo rovnou vezměte NoLimit. Variantu WebSite nedoporučuji, to je spíše pro naprosté začátečníky. O zařízení hostingu napíšu o pár odstavců níže. Příplatkové služby nezaškrtávejte, pokračujte dále v objednávce.

Další krok nechte jak je a jen potvrďte souhlas s podmínkami registrace.

Nyní vyplňte údaje nového uživatele, takže mail, jméno a příjmení, Vaše telefonní číslo a níže potvrďte všechny souhlasy. U Wedosu se vám teď vytvoří účet a na mail vám dorazí jméno a heslo k přihlášení.

Teď se přihlásíte údaji z mailu a ještě potvrdíte vaše telefonní číslo vyplněním SMS kódu. Následuje krok kde vyplníte Vaše další údaje které se zobrazí u majitele domény, takže opět jméno, příjmení, mail a telefon, vyplníte zde ještě Adresu a ostatní kolonky nemusíte řešit.

V dalším kroku opět následuje vyplňování údajů tentokrát jde o fakturační údaje, pro vlastnění domény není třeba být podnikatelem a můžete si nahoře zvolit že jste fyzická osoba nepodnikatel. V tomto případě vyplníte opět jméno, příjmení, mail, telefon a adresu.

V posledním kroku si vše překontrolujete a přejdete k dokončení objednávky domény na jeden rok za 175 korun.

Během minuty vám do schránky dorazí mail s odkazem na online platbu, která vás přesměruje zpět na Wedos kde si vyberete formu úhrady domény. Já zvolím zaplacení okamžitě platební kartou.

Nyní po zaplacení doménu už oficiálně vlastníte. Ve svém zákaznickém účtu u Wedosu uvidíte Vaši doménu jako aktivní – včetně data expirace, což je datum do kdy máte doménu v majetku. Až se datum expirace bude blížit ke konci je třeba znovu zaplatit 175 Kč a prodloužit si doménu o další rok a tak stále dokola.

Když zadáte název domény do prohlížeče zobrazí se vám stránka Wedosu s informací o registraci. Teď je třeba ještě pořídit si hosting, což je prostor kam nahrajete redakční systém a šablonu což je vlastně vzhled celého webu.

Objednávka webhostingu

Na wedosu půjdete do složky Hostingové služby a zadáte vlevo Nový webhosing.

Webhosting objednáme také na jeden rok a spojíme ho s danou doménou. Zvolit si můžete ze tří variant které se liší cenou. Pokud plánujete pouze jeden web postačí vám LowCost varianta. Já však vezmu verzi NoLimit, která je až do června ve velké slevě a stojí jen lehce více než LowCost. Slevové kupóny najdete vždy v záložce webhosting na wedosu pod tlačítkem objednat nebo například na webtrhu. V příplatkových službách nechám zaškrtnutou možnost https což je dnes už standard a jelikož zatím nepotřebuji více domén nebudu si připlácet za neomezený počet aliasů. Pokud byste chtěli provozovat například 40 různých webů na různých doménách připlatíte si jen 55 Kč na měsíc.

V dalších několika krocích opět následuje vyplnění údajů majitele, fakturační údaje a údaje provozovatele webhostingu. Ve všech těchto sekcích si vystačíte se jménem, příjmením, telefonním číslem, mailovou adresou a vaším bydlištěm. Všude vyplňte právní formu jako fyzická osoba nepodnikatel. Cena za webhosting je 500 korun na rok. Vaše kompletní náklady na vytvoření webu tak budou Doména za 175 Kč a Webhosting 500 Kč – vše ostatní je zdarma. Stejně jako u domény vám dorazí na mail odkaz na platební sekci kde si vyberete způsob platby a uhradíte webhosting (já jsem opět zaplatil online platební kartou).

Teď už ve svém Wedos účtu uvidíte u Webhostingu název webhostingu a ve stavu vyčkáte na zelený stav Aktivní.

Připojení na hosting přes FTP

V tuto chvíli už máte aktivní a zaplacenou doménu i hosting. Na email Vám dorazí zpráva Webhosting zřízen a v něm jsou uvedeny přístupy k FTP. Total Commander si zdarma stáhněte a skrze něj se připojíte na svůj webhosting s údaji FTP. Kliknete na tlačítko Connection FTP (vše ostatní nechte jak je), dále pak kliknete na New Connection a zde vyplníte do

Pak kliknete na OK a Connect. Teď máte v pravém sloupci soubory u vás na počítači a v levém jste připojeni na webhosting od Wedosu.

Na webhostingu klikněte na www a domains, v této složce si vytvoříte složku pojmenovanou přesně jako vaše doména.

Stažení WordPressu

Teď si zdarma stáhněte českou verzi WordPressu, což je redakční systém v kterém budete tvořit příspěvky a upravovat celý web. WordPress si stáhněte zdarma z internetu a přes Total Commander přetáhněte všechny soubory z Vašeho počítače na nově vytvořený webhosting.

Kopírování WordPressu z vašeho počítače na webhosting bude chvíli trvat, takže mezitím si můžeme nastavit zabezpečenou verzi webu takzvaný HTTPS to S na konci znamená secure a jde o šifrované spojení.

Aktivování HTTPS

V webhostingu si v levém sloupci najděte záložku HTTPS a klikněte na ní, a vyberte poslední variantu HTTPS s certifikátem Let’s Encrypt. Jakmile provedete změny můžete nastavit domény do certifikátu. Kliknete na přidat domény a přidáte vaší doménu. Nezapomeňte také aplikovat změny. Ještě můžete hned vytvořit také novou databázi k webhostingu. V detailu webhostingu vidíte nahoře FTP účet což je místo na které se připojujete přes Total Commander a nachází se zde PHP, CSS či HTML soubory, jde o kód který definuje jak vypadají jednotlivé prvky webu. Databáze je naproti tomu samotný textový obsah webu. Pokud tedy napíšete na webu například příspěvek nebo komentář, ten se zapíše do databáze – nikoliv na FTP. Vytvoření databáze je snadné, jen napíšete jakýkoliv krátký název a potvrdíte vytvořit. Až se databáze vytvoří dojde vám opět mail od Wedosu s heslem.

Celý WordPress se mezitím nahrál na webhosting a ve složce wp_content, podsložce themes vidíte šablony které jsou přednastaveny ve WordPressu.

Stažení šablony do WordPressu

Nyní si můžete vybrat z celé nabídky šablon zdarma z internetu. Já mám v oblibě velmi jednoduché vzhledy a proto se rovnou zaměřím na takzvané One Page šablony. Z tohoto výběru se mi nejvíce líbí Lodestar šablona, kde si v demo verzi mohu celý vzhled prohlédnout a představit si jak bych celý web koncipoval. Na hlavní text bych mohl napsat Rozumíme penězům a do pozadí dát například bankovky. Když máte vybráno stačí si šablonu v zazipované složce stáhnout a vyndat ze zip složky například na plochu. Opět přes Total Commander zkopíruji celou složku šablony Lodestar do složky themes na webhostingu.

Refresh = Znovunačtení

Teď zadáme do prohlížeče název webu a skrz prohlížeč nainstalujeme WordPress. Na tomto místě bych rád zmínil, že pro všechny změny je třeba v prohlížeči používat zkratku pro znovunačtení webu CTRL+F5. Jde o to, že prohlížeče jako je Chrome, Mozilla nebo Edge mají tendenci ukládat vaše data do prohlížeče a v případě změny webu se vám pak nezobrazuje aktuální stav. Proto je třeba použít zkratku CTRL+F5 která znovunačte stránku a současně vyčistí cache paměť.

Instalace WordPressu

V mailu tedy najdete přístupy k databázi, které vyplníte při instalaci WordPressu.

V dalším kroku vyplníte Název webu což se pak dá změnit a uživatelské jméno kterým se budete přihlašovat do administrace webu. Heslo můžete také vyplnit nebo použit to vygenerované a určitě si ho uložte bokem. Ještě emailová adresa a pak už dáte Instalovat WordPress.

Přihlášení do administrace

Teď se už můžete přihlásit do administrace webu pomocí uživatelského jména a hesla které jste si zvolili. Nyní se Vám zobrazí administrační prostředí WordPressu Vašeho webu. Zde už budete tvořit a spravovat celý web. Ještě než budete cokoliv měnit nastavte si v sekci Nastavení v Obecném nastavení URL z http na https. Nelekejte se chybové hlášky, je třeba se nyní přihlásit přes šifrované https a tedy chvíli počkejte, pak dejte CTRL+F5 a pak do prohlížeče napište https:// název webu a za lomítkem pak wp-admin nebo wp-login.php.

Jak vytvořit webové stránky web zdarma
Jak vytvořit webové stránky web zdarma
Jak vytvořit webovou stránku snadno na WordPressu?

Snadný návod pro začátečníky ohledně stažení WordPressu a následné nastavení responzivní šablony najdete výše v článku či videu.

Lze vytvořit web zdarma na vlastní doméně?

Samostatná doména stojí 175 Kč a nelze tedy efektivně vytvořit vlastní web zcela zdarma. Můžete však použít slevový kód pro vytvoření prvních webových stránek – a mít tak hosting i doménu levnější než je obvyklé.

Domů » Online marketing » Jak si udělat web (snadno a rychle)?
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *