💳 Jak nejlépe začít investovat peníze

Jak nejlépe začít investovat peníze do akcií indexu etf fodnů

Jak snadno začít investovat? A do čeho dát své první peníze? – Do akcií, ETF, zlata, indexu S&P 500 nebo jinam?

Ačkoliv hodně lidí pojem „Pasivní příjem“ nemá moc v oblibě – tenhle termín prostě v ekonomii existuje a většina investorů se ho celý život snaží vybudovat.

Peníze tvoří peníze

Prvním způsobem jak ho dosáhnout je mít dostatečnou hromadu peněz, která Vám sama o sobě bude generovat přijatelný měsíční plat – to vám bude nahrazovat příjem ze zaměstnání. Typickým příkladem jsou dividendové akcie. Tohoto pasivního příjmu můžete dosáhnout pokud budete celý život své „peníze navíc“ sypat do akcií, využívat efektu složeného úročení, nakupovat ETF, zlato, dluhopisy a tak dále.

Jak ale investovat ve věku mezi 17 až dejme tomu 25 lety, když si člověk vydělá sotva na své měsíční výdaje?

Vlastní firma

Samozřejmě je ideální dělat všechno současně – investovat na finančních trzích, investovat do svého vlastního vzdělání a také investovat do rozjezdu svého vlastního podnikání (nic z toho se nevylučuje). Buďme ale realisté, kolik mladých lidí má kapacitu a finance na to pokrýt všechny tyto oblasti současně. Osobně bych tedy upřednostnil sebevzdělávání a rozjezd vlastního podnikání. A ano, právě rozjezd vlastního webu nebo vlastního YouTube kanálu je ideálním vlastním podnikáním s minimálními náklady. Proto budu tento kanál orientovat tímto směrem.

Jak nejlépe začít investovat peníze?

Investice do osobního rozvoje

Těch pár peněz navíc, co mi ve dvaceti letech na účtu po zaplacení všech výdajů zůstalo, jsem vždy použil na osobní rozvoj nebo si za ně koupil čas.

Osobní rozvoj představuje třeba cestování nebo chodit na nějaký kurzu, který vám rozšíří obzory a posune Vaše znalosti dál. Při pohledu zpátky ale jasně vidím, že nejvýhodnější pro mě vždycky bylo si za peníze kupovat čas!

Sám jsem pár let chodil do práce a ty peníze co jsem si díky tomu vydělal jsem naštěstí nedával do akcií (ne že bych o ně přišel, ale v současnosti bych měl mnohem menší majetek než mám) – takže, nedával jsem vydělané peníze na finanční trhy, ale koupil jsem si za ně čas. Posloužili mi k tomu, abych mohl odejít ze zaměstnání a z našetřených peněz jsem si mohl dovolit být rok nezaměstnaný a budovat pak online podnikání. Už víte jak to myslím?

Stejný princip jsem využil při vytváření YouTube kanálů. Dejme tomu, že jsem měl 600.000 Kč ze zaměstnání a provozování webových stránek, mohl jsem si tedy říct – těch 600 tisíc Kč mi zabezpečí rok života, kdy mohu nastartovat nějaké podnikání úplně od nuly. Začal jsem tedy budovat YouTube kanály a vyšlo to. Můžete mi věřit, že pokud něčemu dáte maximum energie a úsilí po dobu jednoho roku – máte obrovskou šanci, že to vyjde.

Informace zdarma

Dneska si často není třeba platit drahé kurzy, v mnoha oborech je výhodnější si za ty peníze koupit několik dní volna, kdy se tu samou dovednost naučíte z pohodlí domova samostudiem (na internetu máte všechny informace světa zdarma, jen si dát tu práci a věnovat tomu svůj čas).

Ve dvaceti letech bych se proto o akcie a podobné investice zajímal jen letmo a většinu své energie bych věnoval vlastnímu byznysu nebo sebezdokonalování. V posledním videu na tomto kanálu jsem Vám ukázal základní postup jak vytvořit web, brzy vám také ukážu jak získat návštěvnost a nasadit na web reklamy, které vám budou vydělávat v závislosti na návštěvnosti. Stejně tak chystám i podrobné video o vytvoření YouTube kanálu, napište mi prosím do komentářů jaké segmenty online vydělávání vás přitahují nejvíce a já se na ně zaměřím.

Buďte tvůrce a ne konzument

Věřte mi, že 99 % lidí na internetu obsah ve formě textů a videí pouze konzumuje a jen 1 % lidí tento obsah tvoří. Pokud budete mezi tím jedním procentem tvůrců obsahu – dříve nebo později si začnete krásně vydělávat. Nesnažte se tedy vyplňovat dotazníky za pár desítek až stovek korun měsíčně, to je stejný jako byste byli na brigádě v McDonaldu – prostě svůj čas měníte za drobnou almužnu.

Místo toho makejte na vlastním projektu klidně zadarmo několik měsíců až let, a věřte mi že zpětně se Vám ten čas mnohokrát zaplatí. Zkrátka každá moje minuta kterou jsem strávil psaním článků na mé weby nebo čas který jsem strávil u budování YouTube kanálů byla ve výsledku královsky dobře ohodnocena, jen to prostě chvíli trvá.

Mé YouTube kanály a weby si zatím nechám pro sebe, ale rád Vám ukážu nějaké podobné projekty pro inspiraci s odhadem toho, kolik času jejich vybudování přibližně zabralo.

Vydělávání přes internet

Jak se Vám dnes snažím naznačit, na internetu existují způsoby jak mít pěkný stabilní a téměř pasivní příjem na mnoho měsíců až let. A co je na tom nejlepší, není třeba do toho investovat žádné velké peníze – jen váš čas a buldočí odhodlání. Právě mladí lidé mají největší předpoklad uspět, protože času mají až až. Můžete si zvolit to co vám bude vyhovovat nejvíce. Styly bych rozdělil na

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv online projekt nebo i něco jiného co jsem nezmínil, hlavně začněte – čím dříve tím lépe. Získávejte zkušenosti – začněte buď tím co vás baví a pak u toho hlavně vydržte nebo začněte tím u čeho vidíte velký potenciál a až se objeví nějaký úspěch zjistíte, že vás to automaticky začne bavit.

Nechápejte mě špatně, investování v klasickém pojetí do nemovitostí nebo cenných papírů je určitě potřeba – jen bych to už od sedmnácti let nehrotil tak jak se snaží některé YouTube kanály poradit.

Investování do S&P500

Pokud by Vám v roce 1999 bylo 20 let a investovali byste 100.000 Kč do opěvovaného indexu S&P 500, který měl tehdy hodnotu 1400 a v roce 2019 ve věku 40 let byste se rozhodli peníze vybrat. S&P500 měl tehdy hodnotu 2800 a měli byste tak 200.000 Kč. Zdá se vám to super? Tak za prvé, je třeba se podívat na inflaci. Má těch sto tisíc korun stejnou hodnotu v roce 99 a 219? Nemá. Na co vám v roce 1999 stačilo 100 000 korun, na to byste v roce 2019 potřebovali 155 000 korun. Takže to není tak že jste za 20 let těch sto tisíc korun zdvojnásobili, ale vyrostli jste jen o 45 tisíc korun. A teď si představte co všechno lepšího se s těmi sto tisíci korunami za těch dvacet let dalo udělat – než je pasivně zamknout na většinu svého produktivního života do S&P500. A takových příkladů v investičním světě najdete mraky.

Plno lidí má investování jako koníček. Vydělávají v obyčejné práci a po večerech si čtou články od Warrena Buffeta a snaží se tak své malé jmění trochu rozmnožit nebo alespoň uchovat. Já vyznávám přesvědčení, že je lepší po večerech makat na svém projektu – samozřejmě je ideální dělat oboje, pokud zvládáte jak škálovat své klasické příjmy a tím je zvětšovat plus současně získané prostředky rozmnožovat klasickým investováním (diverzifikace je v tomto scénáři klíčová – otázkou ale je, kdy a v jaké míře své jmění diverzifikovat).

Při pohledu na graf se zdá být velmi jednoduché nakoupit dole a prodat nahoře. Když si ale zadáte do googlu „kolik akcionářů prodělává“ zjistíte že statisticky většina lidí na akciových trzích o peníze postupně přijde, než aby je získalo. Já se Vás tímto videem jen snažím lehce varovat, sundat růžové brýle a nasměrovat místo pasivního investování do aktivního podnikání.

Investování / Vydělávání

Všichni řeší a říkají Vám do čeho všeho máte investovat, ale málokdo mluví o tom kde ty peníze na investování vzít. Přitom právě vydělávání peněz je skutečně tím problémem – nedávejte si malé ambice a nesnažte se vymyslet co se zbývajícími patnácti stovkama na konci měsíce – usilujte o to abyste měli každý měsíc padesát, šedsát, sedmdesát tisíc navíc.

V 18 letech má člověk méně volných peněz než ve vyšším věku. Samozřejmě je dobré mít návyky co nejdříve, nedělal bych to ale na úkor podnikání, vzdělávání a ostatně ani vlastní zábavy. Ono koupit si za tisícovku zpáteční letenku do Londýna je často lepší investice než si nakoupit S&P500 a sedět zavřený v pokoji u počítače. Nezapomínejte žít, neutrácejte za blbosti a zajímejte se o svět kolem sebe!

Jak nejlépe začít investovat peníze do akcií indexu etf fodnů
Jak nejlépe začít investovat peníze do akcií, fondů, ETF či indexu S&P500?
Je lepší investovat do dividendových akcií nebo S&P 500?

Jak dividendové akcie tak investice do indexu S&P 500 je relativně jistým uložením peněz. Musí se to však udělat správně. Existuje však ještě jedna alternativa kam uložit své peníze.

Jak začít správně investovat v 15 letech?

Mou osobní zkušenost respektive životní cestu ve světě investování peněz najdete v přehledném zamyšlení viz článek výše.

Domů » Peníze & Investice » Jak nejlépe začít investovat peníze
Článek sepsal a naposledy aktualizoval Tony dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *